لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه که امروز سه شنبه (۱۸ بهمن ماه) برگزار شد، گفت: به منظور افزایش تولید و رشد اقتصادی از دو طریق به واحدهای تولیدی غیرفعال خصوصی و طرح‌های ناتمام عمرانی اعتبار و تسهیلات ارائه شد.

وی افزود: ستاد تسهیلات استانداری‌ها ۸ هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان و متقاضیان دریافت تسهیلات هم به طور مستقیم با مراجعه به بانک‌ها ۶ هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان اعتبار دریافت کردند؛ در مجموع ۲۱ هزار و ۱۴۴ بنگاه توانستند اعتباری بالغ بر ۱۴ هزار و ۸۲۸ میلیارد و ۵۴۴ میلیون تومان اعتبار دریافت کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اعطای اعتبار آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در آذرماه به وزارت آموزش و پرورش به منظور پرداخت حقوق بازنشسته‌ها پرداخت شد.

وی اظهار داشت: همچنین ۴۰ هزار میلیارد تومان در قالب اوراق مشارکت و صکوک به دستگاه‌های مختلف پرداخت شد تا طرح‌های نیمه تمام دولت را به اتمام برسانند. تا پایان اردیبهشت ماه ۲۴۶ پروژه و تا پایان کار دولت هم ۶۲۵ پروژه افتتاح خواهد شد.

نوبخت با اشاره به زمان پرداخت حقوق کارمندان دولت اظهار داشت: عیدی کارمندان دولت همزمان با حقوق بهمن ماه پرداخت می‌شود و تلاش می‌کنیم حقوق اسفندماه کارکنان دولت و دستگاه‌های اجرایی را ۱۵ تا ۲۰ اسفندماه پرداخت کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یارانه نقدی چه تعداد از دریافت‌کنندگان حذف می‌شود، خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل حدودا یارانه ۴ میلیون نفر حذف شد، البته از این میزان یک میلیون نفر مجددا یارانه دریافت خواهند کرد،بنابراین یارانه ۳ میلیون نفر از دریافت‌کنندگان قطع شده است.

*دولت توانایی ایجاد طرح و پروژه جدید ندارد

وی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ناتمام در دولت اضافه کرد: دولت توانایی ایجاد طرح و پروژه جدید ندارد، با این حال خود را در این زمینه موظف می‌دانیم چرا که زمانی دولت تدبیر و امید فعالیت خود را آغاز کرده که با ۲ هزار و ۴۶ طرح نیمه‌تمام مواجه بود.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند معاون اجرایی رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی انتخاب شده است، تصریح کرد: بنده از این موضوع اطلاعی ندارم و باید اعلام کنم اگر چنین شرایطی فراهم شود نسبت به اجرای قانون اقدام خواهیم کرد تا مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا فشارهایی بر آقای روحانی برای نیامدن در انتخابات ۹۶ وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: اظهارات این چنینی در حد اظهارنظرهای رسانه‌ای و جریان سیاسی رسانه‌های رقیب است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره کاهش قیمت سکه و ارز یادآور شد: همان طور که می‌دانید قیمت سکه و ارز کاهش اندکی را تجربه کرده، این روند ظرفیت بیشتری برای کاهش دارد. باید از قدرت پول ملی حفاظت کرد، اینکه گفته می‌شود منفعت دولت در افزایش قیمت دلار بوده اظهارنظری نادرست است چرا که اگر از این طریق به بانک مرکزی سود اضافه شود از سوی دیگر شاهد وارد شدن ضررهای بسیار خواهیم بود و نهایتا این موضوع به نفع اقتصاد ملی نخواهد بود.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسیدگی به تخلفات اقتصادی دولت قبل در چه مرحله‌ای قرار دارد، خاطرنشان کرد: پس از روی کار آمدن دولت یازدهم تبعا اسناد، ‌مدارک و مستنداتی را از تخلف دولت قبل به دست آوردیم اما ترجیح دادیم به جای آنکه این موضوع رسانه‌ای شود آن را در مسیر قانونی قرار دهیم، لذا با ارجاع این پرونده به دستگاه‌های قضایی و دستگاه‌های نظارتی در انتظار گزارش‌های آنها هستیم.

*اقدامات لازم برای رفع اموال بلوکه شده ایران انجام شده است

نوبخت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سرانجام پول‌های بلوکه شده، گفت: برخی کشورها برای پرداختن معوقات یک تعلل و مشکلاتی دارند اما اقدامات لازم برای رفع بلوک اموال ایران انجام شده است.

وی افزود: برخی از اموال بلوکه شده از سوی بانک مرکزی آزاد شده و برخی موارد ارتباطی با مباحث هسته ای ندارد، ما هم این موارد را وارد این بحث نمی کنیم.

*مذاکراتی درمورد فرمان مهاجرتی ترامپ با آمریکا نداشتیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اینکه آیا ایران پس از فرمان مهاجرتی ترامپ علیه کشورمان مذاکراتی را با آمریکا داشته است؟ اظهار داشت: قطعا مذاکره‌ای نداشتیم، اما مواضع ما مشخص و مبتنی بر منافع ملی‌مان است.

وی افزود: اگر کسی منافع ملی ما را تهدید کند، قطعا منافع ملی خود آنها هم تهدید خواهد شد و بر این اساس هر جا لازم باشد اقدام متقابل انجام می‌شود.

نوبخت تاکید کرد: مسئولان ذیربط هوشمندانه در عرصه‌های مختلف حواس‌شان هست، چنانچه دیدیم در زمینه ورزش کشتی مسئولان امر اقدام متقابل انجام دادند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: قرار نیست خودمان را در قالب ترامپ بگذاریم و بگوییم او پیشوای ما است، چراکه افرادی در داخل و خارج او را غیر منطقی معرفی می کنند، لذا ما بر اساس منافع ملی مذاکراتی با آمریکا نداشتیم.

نوبخت ادامه داد: با حذف دهک‌های پردرآمد میزان دریافتی آنها به دهک‌های نیازمند تعلق می‌‌گیرد، بر این اساس به تولید و سرمایه در گردش کمک خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه باید در زمینه برجام برای مردم شفاف‌سازی صورت بگیرد،تصریح کرد: همکاران فعال در عرصه دیپلماسی وظیفه دارند نسبت به آگاه‌سازی مردم و به دور از شکل‌گیری احساسات آنچه حافظ منافع ملی است را تشریح کنند.

سخنگوی دولت پیرامون تحریم‌های ایران در قبال شرکت‌های آمریکایی که چندی پیش بیانیه آن از وزارت خارجه صادر شد، افزود: این موضوع یکی از مباحث مهم در جلسه اخیر مسئولان کشور بود، وزارت خارجه با همکاری دستگاه‌های مختلف وظیفه دارد موارد موردنظر را احصاء کند و شرکت‌های آمریکایی، کاملا سنجیده مورد شناسایی قرار گیرند. اقدامات کشورمان باید به گونه‌ای باشد که بتوان قاطع و معقول عمل کرد.

وی درباره طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: این طرح مورد بررسی وزارت بهداشت قرار دارد و به معنی کاهش هزینه‌های درمان است. دولت در سال نخست ۴ هزار میلیارد، سال بعد ۳ هزار میلیارد و در سال‌جاری هم باید ۴ هزار میلیارد به این حوزه پرداخت کند.

*بیمه سلامت دخل و خرج برابری ندارد

نوبخت با بیان اینکه بیمه سلامت زیرمجموعه وزارت کار قرار دارد، ‌خاطرنشان کرد: ‌متأسفانه بیمه سلامت دخل و خرج برابری ندارد و بر خلاف برنامه‌ریزی دولت، ۱۱ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه قرار داد، در حالی که در سال‌های گذشته مطابق احکام قانونی قرار بود تنها ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

وی متذکر شد: تاکنون ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت اعتبار داده شده، همچنین ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان بیمه سلامت است که از این مبلغ ۵ هزار میلیارد آن پرداخت و ۳ هزار میلیارد تومان آن هم به زودی پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت یادآور شد: در سال‌های گذشته قول داده شد که بیمه تأمین اجتماعی بعضی از افراد را به صورت رایگان بیمه کند در حال حاضر دولت و مجلس در این زمینه دچار اختلاف نظر هستند از سویی دیگر سازمان تأمین اجتماعی هم معتقد است ۱۲۰ میلیارد تومان از دولت مطالبه دارد.

وی مبارزه با قاچاق کالا در کشور را امری ضروری دانست و تأکید کرد: قاچاق به اقتصاد و تولید کشور ضربه می‌زند و باعث انباشت تولیدات داخلی می‌شود؛ دولت در تلاش برای مبارزه با ورود کالاهای قاچاق به کشورمان است.

نوبخت با بیان اینکه فعالیت کولبرها قاچاق محسوب نمی‌شود، گفت: طبیعی است که دولت باید از هر روشی جلوی قاچاق را بگیرد، اما کولبرها انسان‌های شریف و زحمت‌کشی هستند که نباید به آنها مارک متروک قاچاقچی را بزنیم، بنابراین نگاه دولت به آنها واقع بینانه و احترام انگیز است.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت به اتهاماتی که از سوی افراد به اعضای دولت وارد می‌شود پاسخی نمی‌دهد، اضافه کرد: اگر کسانی که اتهامی وارد می‌کنند اسناد و مدارکی دارند باید آن را به قوه قضاییه ارجاع دهند، دستگاه قضا به اندازه کافی از استقلال لازم برخوردار بوده تا مسائل این چنینی را مورد رسیدگی قرار دهد، اما باید دانست اگر اتهامی به اثبات نرسیده و صرفا به منظور تشویش اذهان عمومی صورت گرفته باشد، گناه است؛ لذا انتظار داریم موارد مربوط برای پیگیری به قوه قضاییه ارائه شود.

نوبخت حادثه منا را مورد اشاره قرار داد و گفت: بعد از فاجعه منا و اعدام شیخ نمر، عربستان در موضع انتقاد قرار گرفت و جهان هم به دلیل سوء‌ مدیریت این کشور آنها را مورد انتقاد قرار دادند.

*دولت و سازمان حج و زیارت به دنبال احقاق حقوق شهدای منا

سخنگوی دولت با اشاره به احقاق حقوق حجاج ایرانی تأکید کرد: مسئولین سازمان حج و زیارت و دستگاه دیپلماسی از تمامی اهرم‌های موجود خود استفاده می‌کنند تا با کشوری که رابطه ما با آنها قطع است، نسبت به احقاق حقوق شهدای منا اقدام کنند، خوشبختانه امور مربوط به رسیدگی حقوق شهدای منا در دست بررسی است.

وی درباره توان و آزمایشات موشکی کشورمان تصریح کرد: بدون اینکه محدودیتی وجود داشته باشد کار خود را انجام می‌دهیم چرا که این موضوع از حقوق ملی کشورمان است، لذا این اقدامات باید با زیرکی کامل انجام شود تا بهانه‌ای به دست دشمنان داده نشود.

نوبخت پیرامون دیدار رئیس‌جمهور و مقام معظم رهبری گفت: همواره رئیس جمهور و مقام معظم رهبری جلسات منظم و مستمری را برگزار می‌کنند؛ در این جلسات مسائل مختلف و مهمی مورد بررسی قرار می‌‌گیرد که البته موضوع انتخابات هم از جمله این موارد است، رئیس‌جمهور با رهبر انقلاب در امور مختلف مشورت می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سفر وزیر خارجه کویت که حامل پیام امیر این کشور بود در خصوص توان موشکی ایران انجام شد، تصریح کرد: این مسئله باید از سوی دستگاه دیپلماسی کشور پیگیری شود.محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی