لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

هاوکینگ مردی است که برخلاف بیماری سختی که داشت مدتی طولانی زنده ماند

پدر و مادر استیون هر دو تحصیل کرده بودند و پدر او پزشک بود.

او برخلاف این که پدر و مادر فرهیخته ای داشت در مدرسه عملکرد خیلی خوبی نداشت.او به ستاره ها بسیار علاقه داشت و همیشه ذهن جستجوگری داشت.

آن ها در ۸ سالگی به شهر کوچکی در شمال لندن مهاجرت کردند و پس از طی کردن دوران مدرسه به کالج آکسفورد رفت

استیون ریاضیات را بیش تر از هر چیزی دوست داشت اما پدرش می خواست که او هم مانند خودش در رشته ی پزشکی ادامه تحصیل دهد تا بتواند راحت تر کاری برای خودش پیدا کند.

استیون هاوکینگ در کودکی

چون کار کردن برای پزشک آسان تر یک ریاضی دان بود.اما استیون بر خواسته ی خود پافشاری کرد و سرانجام موفق شد.اما چون دانشگاه آکسفورد رشته ی ریاضیات نداشت در رشته ی فیزیک مشغول مطالعه شد.

او در ۱۷ سالگی به تحصیل در رشته ی فیزیک مشغول شد.

او عاشق ریاضیات بود اما جالب است که در دوران تحصیل در مدرسه دانش آموز چندان خوبی نبود.او به دلیل سطح بالای علمی خود در مدرسه با معلم ها و سایر دانش آموزان جر و بحث می کرد و به دنبال این بود که ثابت کند اطلاعات کتاب های درسی را زیر سؤال ببرد.

استیون هاوکینگ در دانشگاه

در طول سال اول که مشغول تحصیل در آکسفورد بود در تیم قایقرانی عضو شد،اما نه به عنوان پاروزن بلکه به عنوان هدایت گر و کنترل کننده ی فرمان قایق. او به دلیل اهمیت قایق سواری در آکسفورد در بین هم کلاسی های خود به محبوبیت بالایی رسید.

بعد از گذشت مدتی از تحصیل در دانشگاه آکسفورد استیون متوجه تغییراتی در بدن خود شد. مثلاً هنگام راه رفتن گاهی دچار مشکل می شد بی دلیل زمین می خورد یا هنگام صحبت کردن دچار اختلال می شد.

او مشکلات خود را پنهان می کرد اما سرانجام در ۲۱ سالگی پدر او متوجه شد و او را نزد پزشک متخصص برد.

در آنجا او را آزمایش کردند اما متوجه مشکلش نشدند و گفتند که به بیماری ام اس مبتلا نیست.

سرانجام بعد از آزمایش های مختلف که به گفته ی خودش” آن ها از ماهیچه ی بازوی من نمونه برداری و الکترودهایی در بدن من فروکردند. سپس مایع رادیو-اوپاک به ستون مهره های من تزریق کردند”

سرانجام متوجه شدند که مبتلابه بیماری آی ال اس Als است.

این بیماری باعث می شود بخشی از نخاع و مغز و سیستم عصبی را موردحمله قرار دهد و به تدریج اعصاب حرکتی بدن را از بین می برد و با تضعیف ماهیچه ها فلج عمومی ایجاد می کند، به طوری که به مرور توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب می شود.

به مادر و پدر استیون گفته شد که این بیماری پیشرفت می کند و بعد از دو سال او خواهد مرد.

باید به این نکته توجه کرد که اصولاً پزشکان همیشه هم درست نمی گویند و نمی توانند زمان مرگ فردی را دقیق تعیین کنند.

استیون زمانی که متوجه بیماری اش شد دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بود.بعد از مدتی با همسر آینده اش جین وایلد آشنا شد.

آشنایی با جین به او روحیه ای مضاعف برای مبارزه با بیماری اش داد.

جین دانشجوی دانشگاه لندن بود اما تحت تأثیر هوش فوق العاده و شخصیت استثنایی استفان چنان مجذوب او شده بود که هر هفته به سراغش می آمد و ساعتی را به گفتگوی با او می گذراند.

آن ها پس از چندی رسماً نامزد شدند و استفان تحصیلات دانشگاهی اش را از سر گرفت زیرا برای ازدواج با جین می بایست هرچه زودتر دکترای خود را بگیرد و کار مناسبی پیدا کند

آن ها در سال ۱۹۶۵ ازدواج کردند.تصور دائم این جریان که ممکن است هرلحظه مرگ او فرابرسد باعث که استیون هاوکینگ با جدیت و پشتکار فراوان بر روی پژوهش های خود وقت صرف کند و حاصل آن تلاش ها بود که او را تبدیل به استیون هاوکینگ مشهور امروزی کرد.

استیون در سال ۱۹۶۸ به عضویت انستیتوی نجوم کمبریج درآمد.

در همین سال ها پسر و دخترش به نام رابرت و لوسی به دنیا آمدند.بعد از ده سال پسر دیگر او تیموتی به دنیا آمد.

جین تا سال ۱۹۹۱ از استفان نگهداری کرد. در آن سال به دلیل مشکلات ناشی از شهرت استفان و بدتر شدن بیماری او، این دو از یکدیگر جدا شدند..

او با همکاری راجر پنروز مطالعات خود روی سیاه چاله ها را شروع کرد و درحالی که کاملاً توانایی حرکت خود را ازدست داده بود و از ویلچر استفاده می کرد، توانست در سال ۱۹۷۴ دستاوردی بزرگ کسب کند. هاوکینگ و پنروز نشان دادند که برخلاف تصور پیشین، ماده می تواند به شکل تابش از سیاه چاله فرار کند. این کشف تأثیری عمیق روی فهم دانشمندان از سیاه چاله ها گذاشت و باعث شد که هاوکینگ در دنیای علم به یک سوپراستار تبدیل شود.

او در سن ۳۲ سالگی به عضویت انجمن سلطنتی بریتانیا درآمد و بعدا جایزه ی آلبرت اینشتین و جوایز زیاد دیگری دریافت کرد. هرچند که هاوکینگ هیچ وقت جایزه ی نوبل نگرفت، ولی تابه حال مدال ها و افتخارات زیادی کسب کرده است. او در سال ۱۹۷۹ به مسند کرسی لوکازین در دانشگاه کمبریج منصوب شد. همان کرسی که سال ها ایزاک نیوتون آن را در اختیار داشت. در سال ۲۰۰۹ نیز از باراک اوباما، مدال آزادی ریاست جمهوری را گرفت؛ این بالاترین مدال افتخار غیرنظامی در آمریکا است.

او کم کم توانایی خود را حرکت کردن از دست داد.

استیون از اواخر دهه ی ۶۰ میلادی از صندلی چرخ دار برای جابجایی استفاده می کند.او از ۱۹۸۵ قدرت تکلم خود را هم از دست داد.

در ابتدا فقط دو انگشت وی کار می کرد و او با دو انگشت خود می توانست دکمه های کامپیوتر مخصوص خودش را فشار دهد تا کامپیوتر به جای او کلمات را ادا کنند اما بعد از مدتی انگشتان او هم از کار افتاد.

در حال حاضر سنسوری بر روی گونه ی او طراحی شده است که با حرکت گونه اش می تواند کلمات را انتخاب کند و کارهایش را انجام دهد.

شرکت اینتل از سال ۱۹۹۷ پشتیبانی و طراحی کامپیوتر شخصی استیون هاوکینگ را به عهده دارد.او با استفاده از این کامپیوتر شخصی می تواند ایمیل هایش را چک کند و تا امروز چندین کتاب و مقاله نوشته و سخنرانی های زیادی انجام داده است.

هاوکینگ برخلاف سایر همکاران دانشگاهی خود در بین عامه مردم نیز از شهرت و محبوبیت بسیاری برخوردار است.

زمینه پژوهشی اصلی وی کیهان شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهم ترین دستاوردهای وی مقاله ای است که به رابطه سیاه چاله ها و قانون های ترمودینامیک می پردازد

هاوکینگ نابغه ی فیزیک در جهان است که به انیشتین دوم معروف است.او تمام تلاش خود را به خرج داده تا تئوری تاریخی نسبیت اینشتین را با افزودن نظریه های مربوط به کوانتوم تکمیل کند و در کل معادله ای مؤثر و قابل قبول برای کل فعل وانفعالات در عالم هستی ارائه کند.

استیون هاوکینگ یکی از بزرگ ترین دانشمندان حال حاضر جهان است،او در دانشگاه کمبریج بر کرسی ای تکیه زده است که قبل از او آیزاک نیوتون بر آن تکیه زده بود.

او پس از بازنشستگی به عنوان استاد افتخاری ریاضیات ادامه داد.

هاوکینگ در سال ۱۹۸۳ به همراه جیم هارتل نشان داد که هرچند جهان محدود است، ولی هیچ حدومرزی ندارد. او برای توضیح این ویژگی گفت که وقتی بر روی سطح زمین حرکت می کنید، هیچ حدومرزی برای حرکت شما وجود ندارد و می توانید روی سطح دوبعدی آن به هر جا بروید، ولی این به معنی نامحدود بودن زمین نیست.

او گفت که هرچند در قطب شمال مرز و محدوده ای وجود ندارد، ولی کسی نمی تواند به جهت شمال تر برود. قطب شمال جایی است که همه ی خطوط منتهی به شمال، به آنجا می رسند.

در سال ۱۹۸۸، هاوکینگ کتابی به نام «تاریخچه ی زمان» نوشت. این کتاب، کیهان شناسی به زبان ساده و برای عموم بود و برای چهار سال پیاپی در بالای لیست پرفروش ترین کتاب های ساندی تایمز قرار گرفت. این کتاب همچنان یکی از بهترین منابع آشنایی با کیهان شناسی است و در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. تابه حال میلیون ها نسخه از آن به فروش رفته و به ۴۰ زبان ترجمه شده است.

هاوکینگ دارای چندین درجه دکترای افتخاری و افتخارات و جوایز متعددی است و همچنین عضو انجمن پادشاهی بریتانیا و آکادمی علوم ایالات متحده آمریکا است.

وی علیرغم مسائل و مشکلات ناشی از بیماری و زندگی نامتعارف شخصی خود دارای ۳ فرزند و یک نوه است.

هاوکینگ علاوه بر فعالیت تخصصی علمی در گسترش دانش، برای عموم مردم به ایراد سخنرانی نیز می پردازد. او نمادی از مقاومت در مقابل سختی ها و تسلیم ناپذیری است.

عجیب ترین ساعت دنیا نیز توسط فیزیکدان معروف، پروفسور استیون هاوکینگ در دانشگاه کمبریج به نمایش گذاشته شد

هاوکینگ در سال های گذشته مثل ستاره های سینما، حواشی زیادی داشته است و در کل خبرنگاران و روزنامه نگاران نیز علاقه ی زیادی به نوشتن درباره ی حاشیه های او دارند. از طلاق همسر دوم و ازدواج مجدد با همسر قبلی گرفته تا نظریه پردازی های مختلف درباره ی عدم وجود خدا، امکان حمله ی فضایی ها به زمین و خطرهایی که هوش مصنوعی می تواند برای ما داشته باشد.

او در ضمن در فیلم ، سریال و برنامه های تلویزیونی مختلف هم شرکت کرده است و یک بار در قسمتی از سریال «بیگ بنگ تئوری» نیز بازی کرد. در سال ۲۰۱۴ نیز فیلمی به نام «نظریه ی همه چیز» از زندگی او ساخته شد.

اوسرانجام درتاریخیخ ۱۴ مارس ۲۰۱۸ فوت کرد

 محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی