لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

کالای ایرانی چیست؟

رهبر معظم انقلاب امسال را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامیده اند، اما اینکه کالای ایرانی چیست، حدود و ثغور آن کجاست و اصولا چه کالایی را می توان ایرانی نامید برعهده استادان، متخصصان فن و مسئولان و متصدیان امور کشور است تا اراده رهبر معظم انقلاب را تبیین و در میدان تحقق جامه عمل پوشانند.

البته با توجه به انقلاب شگفت انگیز اطلاعاتی، ارتباطی، مخابراتی و رسانه ای اواخر قرن بیستم و نیز گستره دنیای جامع اینترنت که مرزها و فواصل جغرافیایی را کمرنگ و دهکده جهانی را نوید می دهد، کار چندان ساده ای هم به نظر نمی رسد به ویژه که با تأسیس سازمان تجارت جهانی نیز مفهوم تولید ملی متحول و دچار دگرگونی شده است.

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: یک از معضلات و مشکلات تولید نداشتن بازار فروش است.
فرشاد مقیمی با اشاره به لزوم  تقویت بازار فروش داخلی گفت: همکاری اقشار مختلف جامعه در جهت تقویت تولید داخل ضروری است.
ترویج خرید کالاهای باکیفیت ایرانی باید تبدیل به یک نهضت ملی شود.
مقیمی در مورد جذب بازارهای داخلی و خارجی به طرق مختلف اشاره کرد و گفت: در برخی از کشورها مانند هند در شرایط خاص استعماری این کشور ابتدا کمپین های خرید از محصولات تولید داخل راه اندازی شد و مردم این کشور در یک همکاری جمعی از صنایع پوشاک خود بعنوان نمونه حمایت کردند و بعدها چرخ خیاطی نماد این اقدام به رهبری گاندی به جهانیان معرفی شد.

بدین ترتیب صرف نظر از ماهیت، آیا می توان به صنایع مونتاژ، کالای ملی و ایرانی اطلاق نمود؟ همچنین به کالاهایی که تولید آنها نیازمند مواد اولیه و یا ماشین آلات خارجی است.

تا همین ۳۰، ۴۰سال پیش تعریف لغت خودرودر فرهنگ عامه مردم کشور چین در دوچرخه و حداکثر جیپ های ارتشی روسی خلاصه می شد! اکنون اما چند سالی است که مونتاژ انواع خودروهای سبک و سنگین و بلند و کوتاه چینی در کارخانه های خودروسازی ما و جولان آنها در جاده ها و خیابان های کشورما ن ادامه دارد!

در همان سال ها مسافران ایرانی عازم سئول کره جنوبی به منظور جبران هزینه های سفر با خود قاب فلزی عینک می بردند، امروزه اما صنعت خودروسازی کره که تقریبا همسن و سال صنعت خودروسازی ما است گوی سبقت را از اتومبیل های ژاپنی هم ربوده است.

صنایع و محصولات ژاپنی هم که امروزه در ردیف برترین های جهانی جای دارند در بدو راه چنین نبودند و بی گمان در رسیدن بدین جایگاه سختکوشی، صبر و حوصله و هدفمندی مردم ژاپن که در همه حال اعتلای ملی را بر منافع شخصی مقدم می دارند عامل اصلی و اساسی بوده است. در ایام فراغت نوجوانی، باعلاقه به عمویم در اداره امور فروشگاه لوازم تأسیسات ساختمانی کمک می کردم. به یاد دارم عمویم با مشتریان رفتاری محترمانه و مودبانه داشت و تقاضای ایشان را با اطلاع رسانی دقیق پاسخ می داد، مثلا اگر کسی برای خرید شیر آب مراجعه می کرد با صبر و حوصله انواع آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی را می آورد و ضمن توضیح مختصات هر کدام قیمت شان را هم یکایک بیان می کرد و در پایان و تکمیل توضیحاتش می گفت اگر جنس ارزان می خواهید «ژاپنی» هم داریم. از دیگر خاطرات ریشه دار آن دوران که هیچ گاه فراموشم نمی شود هل دادن هر روزه وانت میتسوبیشی عمویم بود! بله همین برند ممتاز و مشهور ژاپنی که امروزه محصولات باکیفیتش شهرت جهانی دارد و معروف است که از سوزن های صنعتی تا موتور هواپیما را تولید می کند.

نتیجه اینکه با توجه به تحولات علمی، صنعتی و ارتباطی قرن حاضر اولا حدود کالای خالص ایرانی باید مشخص شود، ثانیا با مرتفع کردن موانع موجود بر سر راه تولید از هدررفتن منابع ارزشمند مواد اولیه در تولید محصولات بی کیفیت به شدت جلوگیری به عمل آید و نهایتا در دنیای رقابتی حاضر صدور تولیدات کیفی ایرانی ارز آوری را میسر ساخته و رویای دیرین عدم خام فروشی که موجب رونق اشتغال جوانان مان و رفع معضل ام الفساد بیکاری نیز خواهد بود محقق شود.

رئیس اتاق اصناف ایران در ارتباط تلفنی با گفتگوی ۱۸:۳۰ در مورد نقش اصناف و تقویت تولید داخلی گفت: در هفته های اخیر حدود ۵۰ مراکز تولید صنایع کیف و کفش با شعار تولید کالا های ایرانی شروع به کار کرده است.
علی فاضلی حمایت از اصناف کشور از سوی دولت و مجلس را خواستار شد و افزود: ورود کالای قاچاق در کشور در حالی که تولید کننده داخلی می تواند کالای مرغوب تولید کند مانع از رشد تولید داخل و اشتغال در کشور است. کالای ایرانی هیچ کمبودی نسبت به کالای برند خارجی ندارد.
وی حمایت از اصناف را مصداق بارز اقتصاد مقاومتی  دانست و افزود: اگر خریدار ایرانی به تولید ساخت داخل اطمینان کند و اصناف نیز کالای با کیفیت روانه بازار کند بسیاری از مشکلات نداشتن بازار فروش حل خواهد شد.

حق انتخاب بین کالاهای با کیفیت ایرانی
خانم اصفهانی به همراه دخترش برای خرید جهیزیه کنار یکی از غرفههای پرفروش ایرانی مشغول خرید یک چرخ گوشت و پنکه است.
نظر دخترش را در مورد انتخاب کالاهای ایرانی عرضه شده در نمایشگاه میپرسم، میگوید: «مهمترین حسن این گونه نمایشگاهها این است که ما میتوانیم حق انتخاب داشته باشیم و کیفیت و قیمتها را با هم مقایسه کنیم. فاطمه خانم که قرار است بهزودی به خانه بخت برود در ادامه صحبتهایش میگوید: «قبل از ورود به نمایشگاه تاکید داشتم فقط کالاهای خارجی بخرم چون هم کیفیت خوبی دارند و هم زیبا هستند، اما وقتی به غرفههای کالای ایرانی سر زدم و از نزدیک با فروشندگان و مهندسان کشورم صحبت کردم و توضیحات خوبی در مورد ساخت وسایل ایرانی به من دادند متقاعد شدم که کالای خوب ایرانی بخرم.»
به او میگویم به قسمت خرید جهیزیه ایرانی هم رفته بودید؟ سری با علامت تعجب تکان میدهد و میگوید: «نه نمیدانستم و اطلاعی نداشتیم.»

وام ۱۰ میلیونی خرید کالای ایرانی
غرفه خرید جهیزیه ایرانی با وام ۱۰ میلیون تومانی یکی از حرکتهای ارزشمندی بود که در نمایشگاه امسال با استقبال  خوبی از سوی اکثر بازدیدکنندگان روبهرو شده بود. هرچند که یکی از مصاحبهشوندگان ما از وجود این غرفه اطلاعی نداشت ولی اکثرا با تبلیغاتی که شده بود سری به این قسمت زده بودند. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این وام و بسته کالاهای ایرانی با رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفتوگویی را انجام دادیم.

 

قصه گارانتیهای بیاعتبار
یکی دیگر از مشکلاتی که برخی از بازدیدکنندگان نمایشگاه لوازم خانگی به آن اشاره میکردند، گارانتیهای بیاعتبار و فاقد ضمانت اجرایی بود. رضا احمدی کارمند بازنشسته شهرداری است که در گفتوگو با گزارشگر کیهان از ناکارآمدی این گارانتیها گله دارد و میگوید: «وقتی یک جنس خارجی میخریم گارانتی آن خیلی معتبر است و فاکتورهای زیادی را دربر میگیرد ولی وقتی یک یخچال ایرانی میخریم چند ورق کاغذ با بندهای متعدد در اختیارت میگذارند که شامل گارانتی است ولی هنگام مراجعه از خدمات پساز فروش و رسیدگی به شکایتها هیچ خبری از سوی شرکت سازنده نیست و به راحتی از زیر بار مسئولیت شانه خالی میکنند.»

طحانپور رئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره عدم رضایت مردم از وضعیت گارانتیها میگوید: «درحال حاضر شاهد آن هستیم که کارتهای گارانتی تقلبی فراوان به قیمت ۲۵۰ تا ۵۰۰ تومان و بدون هولوگرام و غیرقانونی در بازار مصرف به فروش میرسد که بهطور کلی اعتبار گارانتی لوازم محصولات خانگی را زیر سؤال برده است.»محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی