لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

سنگ نماهای( تراورتن) در مقابل سرما، گرما، اشعه ماوراءبنفش نور خورشید و رطوبت هوا در قیاس با سنگ‌های دیگر از مقاومت بهتری برخوردار می‌باشند. باید اشاره نمود که بیشتر گرانیت ها نیز این ویژگی‌ها را دارند، اما این امکان وجود دارد که اکسید شدن کانی‌های آهن موجود در آن‌ها در اثر رطوبت هوا ایجاد شود و موجب دفورمه شدن سنگ و بد شکل شدن آن می‌شود و نور خورشید رنگ طبیعی سنگ گرانیت را از بین می‌برد.

چون در شهرهای بزرگ و صنعتی افزایش آلودگی هوا باران‌های اسیدی را به دنبال دارد، سنگ نما باید مقاومت خوبی به باران‌های اسیدی داشته باشد، یعنی اگر بعد از بارش باران اجزای تشکیل دهنده سنگ نما با آب آمیخته نشوند و جلای سنگ نما را به هم نریزند، این مشکل بیشتر برای سنگ‌هایی ایجاد می‌شود که متخلخل بوده و آهک بالای داشته باشند که قسمت زیادی از سنگ‌های مرمریت را می‌توان در دسته‌ی این سنگ‌ها قرار داد. (البته یادآوری می‌شود که آهک را تمام سنگ‌های رسوبی دارند اما عناصر و فلزات مختلف به نسبت‌های مختلف در آن‌ها ترکیب می‌شوند و در برابر آمیخته شدن آن‌ها با آب مقاومت‌ها باهم فرق دارد) و این مشکل اکثراً در سنگ‌های مرمریت وجود دارد و به همین دلیل است که سنگ مرمریت را به‌عنوان سنگ نما نباید به کار برد.

نمای خارجی :

سنگ های تراورتن ،گرانیت و سند استون از جمله سنگهایی اند که برای نمای خارجی ساختمان مناسب میباشند.

تراورتن ها در برابر سرما ،گرما،اشعه UVنور خورشید و رطوبت ، نسبت به سایر انواع سنگها مقاومت خوبی دارند.

البته اکثر گرانیت ها نیز این خصوصیات را دارند، اما بعضا رطوبت هوا ممکن است موجب اکسید شدن کانی های آهن موجود در سنگ شده و باعث نازیبا شدن ظاهر سنگ شود. و در برخی از سنگ های تیره، نور خورشید باعث می شود رنگ طبیعی سنگ تغییر کند.

در دو دهه اخیر با پیشرفت ماشین آلات استخراج و فرآوری سنگهای ساختمانی،معادن سنگ ساختمانی ،بخصوص تراورتن گسترش چشمگیری در ایران داشته و در نتیجه کارخانه های سنگبری که به فرآوری سنگ تراورتن میپردازند، تعدادشان افزایش یافته است . با توجه به تنوع زیاد سنگ تراورتن در رنگ و در طرح های زیبای طبیعی توانسته جایگاه ویژه ای در بین سایر انواع سنگها به خود اختصاص دهد.آهکی بودن و تخلخل سنگ تراورتن، کمک میکند تا به خوبی با سیمان چسبندگی پیدا کند و در نتیجه ماندگاری آن روی نما به خوبی حفظ شود.به همین دلیل استفاده از انواع سنگ تراورتن برای نمای خارجی رواج بیشتری پیدا کرده است.

البته باید در نظر داشت که روش نصب سنگ برای نمای خارجی با بقیه موارد متفاوت است. با در نظر گرفتن اختلاف دمای محیط بیرون در شب و روز و تغییرات فصول و در نتیجه انبساط و انقباض سنگ ،اگر نصب آن توسط دوغاب سیمان باشد احتمال دارد سنگ از روی نما کنده شود، بنابراین با استفاده از روش اسکوپ کردن پشت سنگ آن را روی نما محکم میکنند در غیر اینصورت اندکی بعد از نصب برای جلو گیری از ریزش سنگها، باید همه ی آنها را به نما پیچ کرد.که ظاهر زیبایی ندارد پس بهتر است این هزینه را  که قرار است بعداز نصب صرف این کار شود قبل از نصب صرف اسکوپ کردن آن شود. روش دیگری نیز وجود دارد که به آن روش خشکه چینی می گویند، که در این روش از طریق پروفیل و نبشی های فلزی پشت کار را شاسی کشی می کنند و سنگ هایی که بصورت تایل هستند بوسیله گیره روی شاسی محکم میکنند.

نمای داخلی:

مرمریت ، تراورتن ، گرانیت ، چینی ، لایم استون و تقریبا تمام سنگها برای دیوار های داخلی ساختمان بکار می روند و این به این دلیل در معرض نبودن سنگ در ناملایمات جوی است.

البته امکان دارد در طراحی فضاهای داخلی محدودیت هایی در رنگ و ابعاد سنگها (به دلیل ناکافی بودن نور طبیعی فضا و…) وجود داشته باشد و یا عواملی مانند رطوبت زیاد، نیاز به نظافت مکرر محیط و اهمیت داشتن سختی در مقابل سایش و براقییت ساب سطح سنگ، انتخاب ما را محدود تر کنند.

امروزه مرمرییت ها به دلیل جلا پذیر بودنشان و تنوع زیادشان در رنگ و طرح و قیمت، طرفدار زیادی در سنگکاریهای داخل دارند، البته زیبایی و تنوع سنگ های تراورتن و آنتیک، که جلوه های بسیار زیبایی را از ترکیب آنها در لابی ها ،پاگردها، اطراف درب آسانسورها،دیوارهای راه پله، دیوار های پارکینگ و … می توان خلق کرد.

سنگ مناسب برای نمای ساختمان

برای فعالین صنعت ساختمان که مرتب قصد دارند از بهترین و به روز ترین مصالح ساختمانی استفاده کنند، خیلی مهم است که در هنگام انتخاب در نظر داشته باشند که سنگ مناسب و جدید برای نمای ساختمان کدام است !!
در این راه باید تعریف مشخصی از مشخصات سنگ خوب نما داشته باشند. نمای ساختمان اولین چیزی است که از یک ساختمان به چشم می آید.

از این رو کیفیت سنگ نمای ساختمان جلوه ویژه ای به ساختمان می دهد که در شکل گیری ذهنیت در اولین بازدید هر فردی از ساختمان به شدت موثر است.

اینکه یک ساختمان برای عابرانی که از اطرافش عبور می کنند، ویژه و چشم نواز به نظر بیاید قطعا ارتباطی نزدیک با نما و به ویژه سنگ به کار رفته در نمای ساختمان دارد.

تراورتن به نوعی بهترین سنگ برای نمای ساختمان است که در این مقاله از وبسایت نگین ارم قصد داریم کمی در مورد آن صحبت کنیم.

سنگ تراورتن به چند علت اصلی بسیار برای بکار رفتن در نمای ساختمان ها مناسب است. اولا این سنگ در مقایسه با انواع دیگر سنگ، مقاومت بالایی در برابر گرما و سرما و تغییرات دمایی و همچنین اشعه ماوراء بنقش خورشید و رطوبت موجود در هوا دارد.

البته گرانیت ها هم اکثرا همین خصوصیات را تقریبا دارا می باشند. ولی در برخی از آنها رطوبت هوا می تواند باعث اکسیده شدن کانی های آهن موجود در گرانیت شده و ظاهر زیبای سنگ را از بین ببرد. از این رو باز هم تراورتن ارجحیت بیشتری نسبت به آنها دارد.

یکی دیگر از مزایای تراورتن این است که به لحاظ قیمت و هزینه مناسب ترین نوع سنگ برای سنگ نمای ساختمان است . به اشتباه در بین عوام این سنگ را کم مقاومت می دانند. اما بناهای تاریخی رم باستان که بیش از ۳۰۰ سال عمر دارند نیز نمایشان از تراورتن است.

این سنگ سطحی متخلخل دارد و به همین دلیل با سیمان هماهنگی بالاتری داشته و در هنگام نصب روی دیوار بشدت خوب و ماندگار نصب می شود.

یکی از مشکلات کسانی که در شهر هایی با هوای شرجی مثل شمال زندگی می کنند این است که نمی دانند از چه سنگی برای نمای ساختمان خود استفاده کنند ، خیلی از عزیزان ندانسته اقدام به خرید می کنند و بعد از چند وقت دیگر دوباره مجبور به ترمیم نمای ساختمان خود می شوند به علت اینکه ساختار هوای آن منطقه شرجی است.
با توجه به اینکه ساختار کلیه سنگ ها آهکی است و آهک در مجاورت رطوبت واکنش نشان می دهد. در مناطق شرجی باید سنگی استفاده شود که آهک و جذب آب کمتری دارد.
از بین سنگ های مناسب در شمال کشور برای نما می توان ازانواع تراوتن ها از جمله تراورتن عباس اباد، تراورتن دره بخاری.تراورتن تکاب و خصوصأ تراورتن هایی که تخلخل کمتری دارند نام برد.محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی