لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

گرانیت سنگی است که از سرد شدن توده‌های مذاب سنگ‌ها تشکیل گردیده است.سنگ گرانیت سمبل سختی، مقاومت و دوام است. گرانیت‌ها بدلیل سختی زیاد، داشتن زیبایی خیره کننده، مقاومت بالا، دوام و ماندگاری و تنوع طرح و رنگ توانسته است جایگاه خوبی در صنعت سنگ و ساختمان برای خود باز کند. روش استخراج سنگ‌های گرانیتی به صورت چال موازی یا سیم برش الماسه است.
سنگ گرانیت به علت سختی زیاد تا چندین سال قبل، قابل بهره برداری و استحصال به صورت پلاک نبود، ولی با پیشرفت علم مواد و بحث تکنولوژی الماسه و بکارگیری آن در این صنعت ، مصرف این سنگ نیز رواج چشمگیری یافته است.
از لحاظ ظاهری بیشتر بافت یکسان و یکدستی دارد و بیشتر به رنگ خاکستری یافت می شود ولی در رنگهای دیگری مانند صورتی به علت وجود فلدسپاتها دیده می شود.

بهترین استفاده از گرانیت موقعی است که بخواهیم از مقاومت بالای این سنگ در مقابل فشار و گرما و سرما و سایش استفاده کنیم.

باید توجه داشت که در کاربرد گرانیت در فضاهای داخلی، بحث گرم و سرد بودن رنگ و مسائلی از این قبیل که بسیار مورد توجه معماران و طراحان است، مهم و تأثیرگذار است.

سنگ گرانیت با فرآوریهای مختلف آن برای تمامی فضاهای کاربری اعم از نما، راه پله، فضاهای عمومی و خصوصی، پارکینگ و فضای باز کاربرد دارد.

معایب:

مشخصاتی که باعث انتخاب یک سنگ از نگاه یک طراح است دو وجه کلی دارد یکی «مُد» و دیگری زیبایی شناسی و ترکیبات آن. در حال حاضر سنگ گرانیت مد نیست ولی هستند معمارانی که از آن در قالب های مورد نظرشان استفاده مینمایند.

اما نكته ظريف و قابل تامل داشتن خاصيت راديو اكتيو اين سنگ بوده كه طبق تحقيقات اخير با قرار گرفتن اين سنگ در محيط هاي داراي تشعشع هاي x و گاما و ميدانهاي مغناطيسي قوي ، مواد شيمايي قوي ، اين سنگ امواج راديو اكتيو از خود ساتع نموده و بصورت پریودیک و بشکل منحنی های سینوسی در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگي هاي خاص و بيماري هاي سرطاني شده بنحوي كه از سال های ۲۰۰۴ به بعد در كشورهاي اروپايي و امريكا استفاده از اين گونه سنگ ها در محيط هاي بيمارستاني و آزمايشگاهي منسوخ و ممنوع مي باشد .

مسئله اي كه در كشور ما با در حال سرعت بخشی بوده و کاربرد فراوانی پیدا نموده . پس ياد آوري اين نكته كه در محيط هاي بسته و داراي اشعه و مواد شيميايي قوي از اينگونه سنگ ها به هيچ وجه نبايد استفاده و در صورت لزوم تحقیقات لازم انجام پذیرد تا از ایجاد خسارات جبران ناپذیر این گونه مواد جلوگیری شود .
چرا که تشعشات رادیو اکتیو بسیار خطرناک و مضر بوده و بکرات آسیب های جدی این گونه تشعشات نامرئی گوشزد شده و خسارات جبران ناپذیری را برای نسل حاضر و نسل های بعدی بدنبال خواهد داشت.
نقل از نيويورك تايمز، توليد كنندگان اينگونه سنگها معتقدند كه تشعشعات آنها خطرناك نخواهد بود.

بحث دیگری که درمورد گرانیت ها گفته می شود، موضوع تغییر رنگ آنهاست که در بحث هوازدگی در سنگ به این موضوع خواهیم پرداخت ولی اجمالاً می توان گفت به جز بعضی از گرانیتها مثل سبز پیرانشهر که هوازدگی در آنها منجر به تغییر رنگ از سبز به زرد میشودفرآیندهوازدگی در سنگها عمومی است وتقریباً گرانیتها در این زمینه کمتر دچارمی شوند.بعضی از گرانیتها دارای اکسیدها و سولفورهای آهن هستند که این سولفورها در مجاورت هوا، روی سطح گرانیت با اکسیژن هوا وارد واکنش شده و از ظرفیتی به ظرفیت دیگر و یا سولفوراکسید شده به هیدروکسید تبدیل می شوند. بعضاً این واکنش شیمیایی گاهی با تغییر رنگ همراه است که در این مورد گرما ورطوبت می تواند همانند یک کاتالیزور به سرعت این واکنش که منجر به تغییر رنگ می شود کمک کند. لذا یک سنگ گرانیت مستعد تغییر رنگ در شرایط مختلف،بسته به اینکه در مجاورت نور زیاد (نمای جنوبی) یا نور کم (نمای شمالی) ویا فضای داخلی به دور از آفتاب ویا در منطقه شرجی پر رطوبت و یا خشک و سرد قرار گیرد در مدت زمانهای متفاوتی دچار تغییر رنگ می شود.

 محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی