لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

پخش زنده دیدار بارسلونا و رم در چارچوب مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا از شبکه سوم سیما حاشیه‌های زیادی را به پا کرد. سانسور لوگوی باشگاه رم در صداوسیمای ایران بازتاب‌های زیادی در رسانه‌های خارجی داشت و این باشگاه ایتالیایی نیز به این مسأله واکنش نشان داد؛ اگرچه مردم به جای مسئولان در پی عذرخواهی و تلطیف فضای به وجود آمده، برآمدند.

اما فلسفه لوگو باشگاه رم چیست؟

آن دو کودک در لوگوی باشگاه رم رمولوس و رموس دو برادر دوقلویی هستند که ماده گرگی به آنها شیر می‌دهد و آنها را از مرگ نجات می‌دهد. این دو بزرگ می شوند و با تشکیل قدرت آمولیوس بر فراز تپه ی پالاتین، شهر رم را برپا می کند و نخستین پادشاه رم می‌شوند.

سانسور بخشی از این لوگو توسط صدا و سیما بازتاب جهانی داشته و توئیتر سایت بی‌بی‌سی اسپورت و روزنامه کوریلا دلا اسپورت و … هم به این موضوع پرداختند.

از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، بارسلونا میزبان آس رم بود و موفق شد با نتیجه ۴-۱ این تیم را شکست دهد. اما این بازی در ایران و شبکه سه حواشی زیادی به پا کرد.

واکنش باشگاه رم به سانسور لوگویش در صداوسیمای ایران!

از روز چهارشنبه مردم ایران در توئیتر باشگاه رم کامنت های زیادی منتشر کردند و از این نوشتند که لوگوی باشگاه ایتالیایی در شبکه سوم ایران سانسور شده است.

توئیتر این باشگاه هم با دو پست به تشکر از مردم ایران پرداخت.

این باشگاه ابتدا با سانسور کردن لوگوی خود شوخی کرد و سپس در دومین پست از حمایت طرفداران ایرانی تشکر کرد.

واکنش رمی‌ها چه بود؟

در پی گسترده‌شدن ماجرای باشگاه رم نیز در فضای مجازی به سانسور لوگوی خود توسط صداوسیمای ایران واکنش نشان داد. این باشگاه با انتشار تصویری از لوگوی اصلی خود در کنار تصویری که لوگوی باشگاه را به شکل مات و شطرنجی نمایش داده بود، نوشت: «اگر منو در این حالت دوست نداری، می‌توانی اینطوری دوستم داشته باشی!» رسانه‌های ایتالیایی هم به این ماجرا دامن زدند و به تحلیل شخصی خود از این ماجرا پرداختند تا فضای نسبتا بدی علیه ایران به وجود بیاید.

در انتظار پاسخی روشن

مشخص نیست چه کسی تصمیم به حذف بخشی از لوگوی باشگاه رم گرفته اما به نظر می‌رسد با توجه به سوال‌ها و ابهام‌هایی که در ذهن هواداران ایرانی و خارجی فوتبال به وجود آمده، بهتر است مسئولان صداوسیما پاسخ روشنی به این ماجرا بدهند. این‌که چرا قبلا چنین اتفاقی برای لوگوی باشگاه رم نیفتاده بود و چطور در جریان یکی از بازی‌های مهم لیگ قهرمانان اروپا چنین تصمیم ناگهانی گرفته می‌شود. البته بارها شاهد چنین اقداماتی از سوی صداوسیما در حوزه‌های مختلف بودیم اما این‌بار موضوع حالت بین‌المللی پیدا کرده و بازتاب‌های بیشتری داشته است.

چند هفته پیش و بعد از سانسور لوگوی آث رم در تلویزیون طرفداران این تیم در ایران به صفحات این باشگاه در فضای مجازی مراجعه کردند و ناراحتی خود را از این اتفاق ابراز داشتند و این مراجعه آنقدر زیاد بود که باشگاه آث رم در بیانیه ای رسمی از وجود این همه طرفدار در ایران خوشحالی کرد و حتی از طرفداران ایرانی خود تشکر کرد.حالا و بعد از چند روز زبان فارسی توئیتر باشگاه آث رم هم راه اندازی شد تا نشان دهد این باشگاه تا چه اندازه برای طرفداران خود ارزش قایل است.

رضا جاودانی مجری برنامه گزارش ورزشی شبکه سه که هفته قبل برنامه شان با سانسور لوگوی باشگاه آث رم، حسابی دنیای فوتبال را به هم ریخته بود، وقتی حمید مطهری داشت می گفت مربی تیم با استراحت دادن به بازیکنان اصلی اش سعی کرده به تیمش استراحت بدهد، گفت: «البته ما هم خیلی به این تیم ایتالیایی روحیه دادیم!»

آنها با رفتارشان، کاری کردند که کسی در دنیای فوتبال درباره باخت رمی ها حرف نزند و واقعا آنها در این موفقیت تیم رم نقش داشتند !

*بازتاب سانسور لوگوی رم در رسانه های خارجی

شاید این نوع سانسورهای عجیب و غریب برای مایی که ساکن ایران هستیم زیاد عجیب نباشد ولی این اقدامات همچنان برای خارجی ها لاینحل باقی مانده است. به همین خاطر از BBC گرفته تا کوریره دلا اسپورت و ریپابلیکا به این ماجرا واکنش نشان دادند.

ریپابلیکا به عنوان یکی از منابع خبری معتبر در ایتالیا، این اقدام را با پوشاندن مجسمه های عریان موزه کاپیتولاین ایتالیا به دست دولت آن کشور، در جریان بازدید دو سال قبل رییس جمهور کشورمان از آن موزه مقایسه کرد!

اما واکنش روزنامه ها و سایت ها را که کنار بگذاریم، به نظرات جالب کاربران خارجی در سایت های مختلف می رسیم. یکی از کاربران نوشته بود که رسانه ایران به خاطر فرهنگش مجبور به این اقدام شده است اما دیگری این اقدام را ناشی از فقر فرهنگی ایرانیان خوانده بود.

 محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی