لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

۱)عراق ۹۵ درصد مایحتاج خود را از طریق واردات تامین می‌کند.

حسینی گفت: کار کردن با عراق هم سخت و هم سهل است، از یک طرف ۹۵ درصد مایحتاج این کشور از طریق واردات تامین می‌شود، بنابراین بازار بسیار خوبی برای تجار است و از طرفی به دلیل عدم ثبات قوانین در این کشور تجارت با عراق بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه در صدد افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای در بغداد و بصره هستیم، گفت: ایجاد چنین فروشگاه‌هایی باعث معرفی کالاهای ایرانی به مصرف‌کنندگان می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق بیان داشت: اگرچه کالاهای برندهای معروف ایرانی در بازار عراق عرضه می‌شود، اما به دلیل مشکلات تجارت با این کشور خود صاحبان برندها در این بازار حضور نیافته‌اند.

حسینی در مورد ظرفیت صادرات به عراق اظهار داشت: حتما ظرفیت بیشتری برای صادرات به این کشور وجود دارد.

در بخش سخت‌افزاری در کشور عراق فعال هستیم، ولی هر لحظه ممکن است، با آغاز تولیدات عراق در بخش‌های مختلف این بازارها را از دست بدهیم، بنابراین باید برنامه‌ای ۱۰ ساله برای توسعه صادرات به این کشور تدوین کنیم و در این برنامه تجار و دولت ایران را برای آینده بازار عراق آماده کنیم.

وی با بیان اینکه در صدد افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای در بغداد و بصره هستیم، گفت: ایجاد چنین فروشگاه‌هایی باعث معرفی کالاهای ایرانی به مصرف‌کنندگان می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: ترکیه کالاهایی مثل حبوبات و شکر را از کشورهای دیگری خریداری می‌کند و با بسته‌بندی مناسب به این کشور صادر می‌کند.

وی افزود: در بحث توریسم درمانی ظرفیت فراوانی وجود دارد، در حالی که بیماران عراقی که نیاز به درمان دارند، اغلب برای معالجه به کشوری به غیر از ایران سفر می‌کنند.

ظرف ۲ سال آینده با شروع بازسازی عراق تجارت ما به این کشور می‌تواند به ۱۵ میلیارد دلار افزایش یابد.در حال حاضر ارتباطات مالی بیشتر به شکل سنتی با این کشور در حال انجام است و قطعا با حل مشکل روابط بانکی وضعیت تجارت دو کشور ایران و عراق بهتر می‌شود.

۲)ارزش کالاهای صادراتی ایران به عراق بیش از متوسط ارزش کالاهای صادر شده به سایر کشورهاست

وی افزود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی ایران به کشورهای مختلف ۳۵۰ دلار است، اما متوسط یک تن کالای صادرات ایران به عراق حدود ۵۵۰ دلار است.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه عراق یک کشور قانونمند و با ثبات نیست گفت: همین موضوع و عدم ثبات در تعرفه‌ها و مسائل و اختلافات داخلی بعضا مشکلاتی را برای تجار به وجود می‌آورد.

۳)تجارت با عراق سبب بهبود وضعیت تراز تجاری ایران با جهان شده است.

وی با اشاره به تراز تجاری مثبت ایران با عراق، گفت: اگر ایران سالانه ۷ میلیارد دلار به چین کالا صادر کند، در مقابل چین به ایران ۱۰ میلیارد دلار صادرات دارد و اگر صادرات ما به امارات ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است، آنها هم حدود ۸ میلیارد دلار به ایران صادرات دارند، اما صادرات عراق به ایران حدود ۵۰ میلیون دلار است و تراز تجاری مثبت با این کشور بر روی بهبود تراز تجاری کشور تاثیر گذاشته است.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه اگرچه اوج‌گیری درگیری‌ تروریست‌های داعش در سال ۱۳۹۶ در کشور عراق باعث کاهش مبادلات تجاری کشورهای مختلف با عراق شد، اما ما سهم خودمان را در این بازار از دست ندادیم.

حسینی با اشاره به اتفاقات سیاسی کردستان عراق که منجر به بسته‌شدن برخی مرزهای ایران با این منطقه شد ، گفت: اگر این اتفاقات نبود، قطعا صادرات به این کشور رونق بیشتری داشت.محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی