لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

سبحانی فر در خصوص تفاوت دسترسی به سایت های فیلتر شد بین مردم و مسئولین کشور گفت:در بحث فیلترینگ برای مسئولین تعریف شده است که به کدام سایت بروند یا نروند ولی یک سری هستند مسئول یا غیر مسئول وقتی که سایتی فیلتر هست از طریق فیلترشکن یا راه های مختلف وارد سایت های فیلتر شده می روند. عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در خصوص بودجه فیلترینگ درکشور گفت: هنوز بحث محاسبه هزینه فیلترینگ در کشور مطرح نشده است و در حال حاضر آماری در این رابطه در دسترس نیست و نیاز به محاسبه ندارد چون افراد با کمترین هزینه می توانند از سیستم فیلترینگ عبور کند. وی تاکید کرد: سعی می کنیم سایت ها و شبکه های اجتماعی آن بخش هایی که قابل استفاده است را به راحتی در اختیار مردم قرار دهیم و آن بخش هایی که مضررات،معایب دارد و در تضاد با فرهنگ ماست را حذف کنیم.

گردانندگان شبکه های پیام رسان داخلی:

«ایتا»

«ایتا» از دیگر مدعیان در میان پیام رسان های بومی است که در سال ۱۳۹۶ شروع به فعالیت کرد و اولین نسخه اش برای اندروید و همزمان نسخه وب آن آماده بهره برداری شد. همچنین نسخه آیفون و دسکتاپ آن در دست طراحی است مراحل طراحی و پیاده سازی نرم افزار ایتا توسط شرکت اندیشه یاوران تمدن امروز که گفته می شود یک شرکت خصوصی است، انجام گرفته که این شرکت تحت حمایت دو شرکت طوبی و هاتف فعالیت می کند سوابق این شرکت ها در حوزه فناوری های مبتنی بر تلفن همراه است.

ایتا مدعی است: «هیچ شخص، گروه و جریانی نمی تواند ایتا را مجبور به حذف اطلاعات کاربران و فعالیت های آنها در نرم افزار کند. در عین حال ایتا تابع قوانین و مقررات رسمی جمهوری اسلامی ایران و احکام مراجع صالح قضایی است و نسبت به حذف ربات ها و کانال هایی که مطالب خشونت آفرین و تروریستی را نشر دهند یا حاوی مطالب مستهجن باشند اقدام خواهد کرد لطفا توجه بفرمایید که این شامل محدودیت های محلی در مورد آزادی بیان نمی شود. برای مثال اگر نقد کردن دولت در کشوری ممنوع باشد، ایتا هیچ گاه در این گونه سانسورهای سیاسی مشارکت نمی کند تا به این روز ما به اندازه ۰ بایت دیتا در اختیار اشخاص ثالث از جمله دولت ها قرار داده ایم »

در وبسایت «ایتا» نام هیچ شخصی به عنوان گرداننده اصلی نیامده است.

«سروش»

«سروش» یکی از گزینه های جدی برای مهاجرت کاربران ایرانی از تلگرام است. نرم افزار سروش در بهمن ۱۳۹۴ نسخه آزمایشی خود را به بازار عرضه کرد و تا بهمن ۱۳۹۵ نزدیک به ۷۰۰ هزار کاربر فعال داشت. این نرم افزار تحت حمایت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گسترش یافته و بخش عمده ای از سهام این شرکت متعلق به صدا و سیماست «سروش» توسط شرکت «توسعه فناوری رسانه سروش» پشتیبانی می شود که مدیرعامل این شرکت شخصی به نام محمدرضا علی عسگری است و مدیریت پیام رسان سروش نیز بر عهده سیدمیثم سیدصالحی است. سیدصالحی مدیرعامل شرکت داده پردازی «فن آوا» بوده؛ شرکتی که خدمات اینترنت پرسرعت ارائه می کرده است.

پیام رسان «سروش» مدعی است که اطلاعات مخاطبان را ذخیره و از آنها استفاده می کند اما این اطلاعات را در اختیار شخص یا شرکت ثالثی قرار نمی دهد. این پیام رسان شرایط و قوانینی را برای عضویت تنظیم کرده که در بند ۵ آن آمده است: «سروش مجاز است در هر زمان که مشخص شد شناسه انتخاب شده مغایر با مشخصات سازنده یا مدیران کانال است با/بدون اطلاع قبلی شناسه کانال را تغییر یا کانال را غیرفعال نماید. مرجع تشخیص در این زمینه، سروش است »

«ویسپی»

سرویس پیام رسان «ویسپی» در حالی به عنوان یک پیام رسان داخلی معرفی شده است که اگر نام این پیام رسان را به زبان فارسی جست وجو کنید، وبسایتی به شما معرفی نمی شود اما در صورت جست وجوی نام این پیام رسان به زبان انگلیسی، وب سایتی به همین زبان توضیحاتی درباره این پیام رسان می دهد.

پشتیبان ویسپی شرکتی به نام «SG Atlantic Limited» مستقر در هنگ کنگ است اما بعضی ها مدعی هستند که این پیام رسان داخل ایران و توسط یک اپراتور اینترنت ثابت در کشور یعنی شرکت «شاتل» اداره می شود با این حال مدیرعامل شاتل تعلق داشتن ویسپی به این شرکت را تکذیب می کند و می گوید: «به عنوان یک اپراتور، رعایت بی طرفی، اصل فعالیت ماست و حامی فعالیت توسعه کاربری همه ی پیام رسان ها هستیم. این شرکت خدمات CDN به بسیاری از شرکت های دارای محتوای داخلی و خارجی ارائه می دهد اما هیچ مشارکتی با هیچ یک از شبکه های اجتماعی خارج از این پروتکل وجود ندارد. چنانچه شرکت های فعال در این حوره نیز بخواهند می توانند از این خدمات استفاده کنند. در همین حال، ما از هرگونه همکاری با سرویس های داخلی و خارجی که بتواند امکانات پیش روی مشتریان و رضایت آنان را توسعه دهد، استقبال می کنیم »

«آی گپ»

«آی گپ» یکی دیگر از این پیام رسان های بومی است که در این مدت سعی در اثبات قابلیت های خود داشته است. مدیرعامل «آی گپ» شخصی به نام محمدرسول کاظمی است. این پیام رسان توسط شرکت «روی خط مدیا» پشتیبانی می شود که در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده است. فعالیت های این شرکت در حوزه طراحی، برنامه نویسی و پشتیبانی نرم افزارهای ارتباطی و رسانه ای روی تلفن های همراه متمرکز است.

محمدرسول کاظمی مدعی است: «تخصص بنده در زمینه رایانه است و با تکیه بر همین موضوع اقدام به رفع یکی از دغدغه های همیشگی ام که ساختن پیام رسانی بومی با قابلیت جهانی است، کرده ام و در این مسیر یک ریال حمایت از جایی دریافت نکرده ام تمام کسانی که می گویند داخلی ها توان پاسخگویی به نیاز و تعداد کاربران ایرانی را ندارند به صراحت می گویم که آی گپ قادر به پاسخگویی به تمام نیازهای ۴۰ میلیون کاربر ایرانی است »

کاظمی چندی پیش نیز اعلام کرده بود که هرکس بتواند «آی گپ» را هک کند به او جایزه یک میلیارد تومانی پرداخت می کند.

آیا فیلترینگ شبکه های اجتماعی واقعیت دارد؟

به گفته این منبع آگاه چون هیچ نمونه‌ی داخلی مشابه با اپلیکیشن اینستاگرام در کشور وجود ندارد، فیلترینگ آن موقتی است و محدودیت‌های اینستاگرام تا چند هفته آینده رفع خواهد شد. وی تاکید نمود که شاید رفع فیلتر صورت گیرد اما فیلترینگ هوشمند برای این شبکه اجتماعی به صورت جدی همچنان دنبال خواهد شد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد فیلتر شدن شبکه های اجتماعی اعلام نمود که چنین چیزی صحت ندارد و قطع دائمی شبکه‌های اجتماعی چیزی جز شایعه نیست!

محمدجواد آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام نمود که شایعه‌هایی که در مورد  قطع دائمی و فیلترینگ شبکه های اجتماعی مطرح می شود، صحت ندارد و مردم نباید به این شایعات توجه داشته باشند. وی ادامه داد که هدف از این شایعات، ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و همچنین بدبینی عمومی است.

فیلتر شدن شبکه های خسارت به اقتصاد کشورزده است!!!

ناصرعلی سعادت، گفت: در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان مجموعه‌ای متشکل از صاحبان کسب‌وکار در کشور استقبال می‌کنیم مردم از پیام‌رسان داخلی استفاده کنند و به هیچ عنوان طرفدار محصولات خارجی نیستیم، با وجود این، مسدودسازی یکباره شبکه‌های اجتماعی خسارت‌های مستقیم و غیرمستقیمی را متوجه اقتصاد کشور می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اکنون طبق آمارها نزدیک به ۴۰ میلیون ایرانی کاربر شبکه‌های اجتماعی هستند، افزود: امروزه تولیدکنندگان بسیاری بر بستر شبکه‌های اجتماعی با توزیع‌کنندگان ارتباط دارند و این شبکه‌ها ابزاری برای برقراری ارتباط بین کسب‌وکارها به شمار می‌روند و به این ترتیب شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند گذشته تنها کارکرد تفریحی و سرگرمی ندارند و در فرآیندهای اقتصادی تاثیرگذار هستند.

تلگرام

اواخر سال ۹۳ پیام رسانی در تلفن‌های همراه سروکله‌اش پیدا شد که دنیای ارتباطات را برای  کاربران ایرانی خود زیر و رو کرد. نرم افزاری که حتی دنیای خبر و رسانه را نیز تحت تاثیر خود قرار داد و کانال‌های خبری مستقلی را به وجود آورد. ابتدا دنیای تلگرام محدود به پیام رسانی و ایجاد گروه‌های دوستی بود.

اما مزیتی که این شبکه را از نمونه‌های مشابهش متمایز می‌کرد سرعت و توان ارسال فایل‌های پرحجم بود. بعد از آن تلگرام در به روز رسانی‌های بعدی خود امکان ایجاد کانال را ایجاد کرد که مثل انقلابی بزرگ در شبکه‌های اجتماعی بود. تمامی مطبوعات با ایجاد کانال خبری خود در تلگرام فعال شدند و مخاطبان نیز ترجیح دادند اخبار را از طریق همین کانال‌ها دنبال کنند چون تلگرام توانسته بود دسترسی را بسیار راحت‌تر کند.

رفته رفته برخی از این کانال‌ها مثل یک گالری استفاده کردند و برای خودشان شغل‌های خانگی ایجاد کردند و توانستند از این طریق کسب درآمد کنند. با وجود همه شبکه‌های اجتماعی رنگارنگ، میل یا همان صندوق پستی الکترونیکی هیچگاه مورد تهدید قرار نگرفته بود. اما تلگرام با نسخه تحت وب و تحت ویندوز خود ایمیل‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داد و حتی بازار آنها را کساد کرد. تا کاربران ترجیح دهند فایل‌های کاری خود را به جای ایمیل کردن به فرد موردنظر خیلی سریع و آسان از طریق تلگرام ارسال کنند.

شرکت تلگرام بارها درباره امنیت خود به مخاطبان اطمینان داده و حتی یک جایزه سیصدهزاردلاری هم برای پیدا کردن یک باگ در آن گذاشته‌است که در نهایت هیچ برنده‌ای نداشته‌است. همین سبب اطمینان خاطر مخاطبان این شبکه شده‌است.

فیلتر شدن این شبکه اجتماعی مهم بارها در جلسات مسوولان کشور مطرح شد.در ۱۰ دی‌ماه ۹۶ با به وجود آمدن آشوب‌های خیابانی و تحریک مردم از طریق کانال‌های معاند و ضد انقلاب موجود در این پیام‌رسان، مسوولان ترجیح دادند محبوب‌ترین شبکه اجتماعی تاریخ کشور را بالاخره تحویل فیلترینگ بدهند.

بعد از فیلترتلگرام حرف‌ها و حدیث‌ها بر سر جایگزین‌های احتمالی این پیام رسان حسابی داغ شد. پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی زیادی نام‌شان بر سر زبان‌ها افتاد. اما در حال حاضر هیچکدام نتوانستند جای خالی غولی چون تلگرام را برای اعضایشان بگیرند. به همین دلیل هنوز اما و اگرها بر سر فیلتر موقتی و یا دائمی تلگرام وجود دارد و معلوم نیست سرنوشت این شبکه اجتماعی محبوب به کجا برسد.محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی