لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

علی اعطا در حاشیه برگزاری دومین هم اندیشی اعضای شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در جلسه امروز بنایی برای انتخاب گزینه شهرداری تهران نبوده نیست.قطعا در انتخاب شهردار تهران در جلسه علنی اعضای شورای شهر تهران انجام خواهد کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه دومین جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای شهر تهران برای تعیین فرایند و معیارهای شهردار آتی تهران در حال برگزاری است، گفت: این جلسه همچنان ادامه دارد و در این جلسه اعضا صرفا مشخصات عمومی نامزدها را بحث خواهند کرد.

اعطا ادامه داد: در مرداد ماه سال گذشته و در فرآیند انتخاب شهردار تهران ۱۶ معیار از سوی شورای شهر تهران مطرح شد که در جلسه امروز نیز در خصوص معیارهای گذشته و همچینن فرآیند انتخاب شهردار بحث و تبادل نظر شد و در نهایت نیز با صحبت‌های اعضای شورای شهر تهران اصلاحاتی بر معیارها صورت گرفت.

وی اضافه کرد: یکی از اصلاحاتی که در معیارهای انتخاب شهردار تهران صورت گرفته است تأکید بر سابقه اجرایی گزینه مدنظر شهرداری تهران است.

سخنگوی شورای شهر تهران تصریح کرد: با توجه به نظرات اعضای شورای شهر تهران فرآیند انتخاب شهردار تهران همانند فرآیند مردادماه سال گذشته خواهد بود و این فرآیند تغییری نخواهد کرد.

اعطا تصریح کرد: بر همین اساس اعضای شورای شهر تهران به این جمع بندی رسیدند که هر یک از آنها ۵ گزینه را برای رقابت و تصدی‌گری در شهرداری تهران اعلام کنند که البته بسیاری از این افراد که از اعضای شورای شهر تهران مطرح می‌شوند همپوشانی خواهند داشت به طوری که در مرداد ماه سال گذشته نیز قرار شد هر یک از اعضا سه نفر را انتخاب کنند که در نهایت با توجه به همپوشانی نام‌ها سرانجام ۲۱ کاندیدا برای شهرداری تهران معرفی شدند.

وی عنوان کرد: در ادامه جلسه امروز نیز در خصوص زمان‌بندی انتخاب گزینه نهایی شهرداری تهران بحث و تبادل نظر شد که فکر می‌کنم با توجه به تأکید اعضای شورای شهر تهران بیش از دو تا سه هفته طول نکشد.

سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید براینکه انتخاب شهردار تهران در جلسه علنی شورا خواهد بود، گفت: در نهایت ۷ نفر از گزینه‌های احتمالی اعضای شورای شهر تهران به مرحله نهایی خواهند رسید و سرانجام از بین این هفت نفر یک نفر برای شهرداری تهران انتخاب خواهد شد.

اعطا تصریح کرد: با توجه به اینکه حکم شهردار تهران را باید وزیر کشور امضا کند این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفته است که انتخاب شهردار تهران طی دو سه هفته آینده به پایان برسد.

وی با تأکید مجدد براینکه انتخاب شهردار تهران پشت درهای بسته انجام نخواهد گرفت، گفت: متأسفانه برخی از رسانه‌ها عنوان کردند که انتخاب شهردار پشت درهای بسته خواهد بود و این موضوع کاملا تکذیب می‌شود.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: باانتخاب ۷ گزینه نهایی این افراد با حضور در صحن شورا برنامه‌های خود را اعلام می‌کنند و در نهایت شهردار تهران از بین این هفت نفر انتخاب خواهد شد. تا این لحظه هیچ گزینه‌ای برای شهرداری تهران مطرح نشده است.

محسن علیجانی، محسن هاشمی، ترک نژاد، افشانی، تقی زاده خامسی شهردار مشهد، محمدرضا عارف و محمدرضا تابش را از گزینه های مطرح برای شهرداری تهران عنوان کرد و گفت: البته ممکن است اسامی دیگری هم بعد از این مطرح شود، اما نهایتا این شورای شهر است که در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد. وی درباره احتمال شهردار شدن عارف، گفت: اینکه کسی از مجلس برای تصدی شهرداری تهران انتخاب شود منعی ندارد، ضمن اینکه آقای عارف شخصی محوری است. ممکن است شورای شهر به خاطر کارآمدی ایشان در جریان اصلاح طلبی، سابقه کار اجرایی، تعامل خوب ایشان و اینکه ایشان مورد وثوق اصلاح طلبان هستند و با توجه به تصدی پست هایی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد وثوق نظام هم هستند، فکر می کنم حضورش به تثبیت جریان اصلاح طلبی می تواند کمک کند. از این حیث موضوع قابل بحث است و پیشنهاد می کنم شورای شهر به این موضوع بپردازد.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: آقای عارف هم فرمودند که این موضوع در فراکسیون امید بررسی شود. ایشان در مجموع نظر جمع را می پذیرند.

علیجانی همچنین گفت: آقای محسن هاشمی هم در گمانه زنی ها مطرح است، اما بحثی در رابطه با میثاق ایشان برای ماندن در شورای شهر هم وجود دارد و به نظر من حضور ایشان در ریاست شورای شهر هم خوب است. ایشان مدتی است که تجربه کسب کرده و ممکن است حضورش در شهرداری برخی حساسیت ها را مجددا فعال کند. به نظر من بهتر است ایشان به عنوان ریاست شورا به تجربه سیاست ورزی خود ادامه دهد تا هم حساسیت ها کم شود و هم به تجربیات ایشان افزوده شود و جدای از بحث میثاق نامه، بهتر است ایشان در شورای شهر بماند البته نهایتا تشخیص با خود ایشان و شورای شهر است.

این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه عارف را در بین گزینه های موجود برای شهرداری تهران اصلح می داند، اظهار کرد: آقای عارف سوابق اجرایی، سیاسی و خدماتی زیادی داشته، ایشان همچنین به ماندن اصلاح طلبی در دهه ۹۰ کمک کرده و توانسته بی اعتمادی ها را به جریان اصلاح طلب کنار بزند و این جریان را مدیریت کند. ضمن اینکه اصلاح طلبان هم تا سال ۱۴۰۰ نیاز به تثبیت دارند و حضور ایشان می تواند از خیلی فشار های آینده به اصلاح طلبان جلوگیری کند.

این نماینده مجلس در پایان اظهار کرد: ممکن است با توجه به بحث هایی که در شهرداری تهران پیش آمده، اگر نتوانند شخصیت محوری انتخاب کنند این بحث ها ادامه یابد و به صورت دومینووار و آبشاری به جریان اصلاح طلب آسیب بزند و کارآمدی آن را خدشه دار کند از این حیث حضور آقای عارف در شهرداری تهران خوب است اگرچه من می دانم اگر ایشان از مجلس برود ما در فراکسیون امید هم دچار مشکلاتی خواهیم شد.

براساس یکی از مفاد یعنی بند ۱۶ هیچ یک از اعضای شورای شهر نمی توانستند شهردار شوند:« منع انتخاب شهردار از میان اعضای شورای شهر» اما با توجه به توافقات مقرر شده بود تا هر یک از اعضای شورا چند گزینه را برای فرآیند نهایی انتخاب کنند. مرتضی الویری در اظهارنظری در توضیح این بند گفته بود: « مقرر شده تا ۳۱ خرداد ماه هر کدام از اعضا سه نفر را به عنوان نامزد به شورای شهر معرفی کنند. هر نامزد برای آنکه وارد مرحله بعد شود باید حداقل رای ۵ نفر از اعضا را داشته باشد. این رای گیری تا اوائل تیرماه ادامه خواهد یافت و لیست مرحله دوم تا ۳ تیر مشخص می‌شود. در مرحله بعد به یک لیست ۵ نفره خواهیم رسید و این ۵ نفرموظفند تا چهارم تیرماه تفاهم نامه یا میثاق‌ نامه‌ای را که توسط اعضای شورا تنظیم شده، امضا کنند. نامزدها تا ۲۰ تیرماه فرصت دارند برنامه و کادر پیشنهادی خود را برای شهرداری تهران ارائه دهند. این برنامه‌ها به مدت یک هفته توسط نامزدها در جلسه شورای شهرمطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ۲۸ تیرماه رای گیری خواهد شد و تعداد نامزدها از ۵ نفر به دو نفر می‌رسد. در مرحله بعد قصد داریم تا هفته اول مرداد به نامزد نهایی دست پیدا کنیم. البته دو نامزد در اولین جلسه رسمی شورای شهر حضور خواهند یافت تا برنامه‌های خود را ارائه داده و رای گیری در جلسه علنی شورا صورت خواهد گرفت.»

به هر حال اعضای شورای شهر پنجم در ۱۶ بند برای انتخاب شهردار جدید توافق کردند که برخی از آنها بعدها به معیاری در زمینه تعریف و تمجید از مدیریت محمدعلی نجفی تبدیل شد. ” اشتهار به پاکدستی و باور به مبارزه با فساد”، یکی از بندهای عمومی بود. همچنین در بندهایی به “سابقه اجرایی در سطح ملی” و ” سابقه کاری موفقی در سمت‌هایی همچون معاون وزیر، معاون رئیس جمهوری یا نمایندگی مجلس” اشاره شده بود.

به نظر می آمد که نحوه چینش و توافق%Aمحصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی