لوگو سنگبری معنوی
98-51-5252-4773+ -0915-528-4095   0 محصول - تومان العربية简体中文EnglishFrançaisItalianoفارسیEspañolTürkçeاردو
|

پرکاربردترین سنگ‌های مورداستفاده در ساختمان‌سازی:

گرانیت:

سخت، چگال، بادوام در برابر نفوذ آب و اثر ضربه و مقاوم در محیط‌های صنعتی استفاده میشودقیمت بالایی دارد به علت استخراج، برش و صیقل پرهزینه

موادر استفاده: نمای ساختمان، کف‌سازی، پیاده‌روسازی، راه‌سازی و…

پلاک:

مقاومت خوب این سنگ از برش و صیقل سنگ‌های دیگر استفاده می‌شود و نسبتاً گران قیمت است.

موارد استفاده: برای تزیینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوار پله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و. وسایل تزییناتی نظیر گلدان، شمعدان، جدول و جوی و…

ماسه‌سنگ‌ها:(سنداستون)

سنگ رسوبی بسیار شایع ممکن است دارای بافت نرم یا خشن باشند. عموماً در برابر یخبندان مقاوم‌اند. سطح نهایی آن‌ها به‌صورت چکشی، کلنگی و تیشه‌ای قابل‌مصرف است و برای نصب آن‌ها از ابزار غیر آهنی استفاده می‌شود.نسبتاً ارزان است.

موارد استفاده: سنگ نما

دیوریت:

مقاومت بسیار بالایی دارد. نسبتا ارزان ومناسب است.

موارد استفاده: سنگ نما، سنگ پله، کف، جاده‌سازی و…

تراورتن:

در شرایط آب و هوایی گرم می‌توان جهت مصارف خارجی نیز از آن استفاده کرد. قیمت ان ارزان است.

موارد استفاده :خارجی و داخلی

سنگ گابرو

از گابرو به علت استحكام و مقاومت آن در برابر هوازدگي براي سنگ نما، كف، پل و تونل استفاده مي‌كنند. رنگ گابرو خاكستري مايل به سبز، سبز و گاهي سياه رنگ است.

سنگ کوارتیزیت

ماسه سنگي دگرگون شده است كه سيمان سيليسي دارد. مصارف آن در بخشهاي خارج و داخل ساختمان، پل‌ها وتونل‌ها مي‌باشد .

حتماً تا کنون بارها برای شما اتفاق افتاده که در کوچه يا خيابان حین قدم زدن، مجذوب سنگ‌هايي مي‌شويد كه شکوه و عظمت خاصی به نماي بيروني يك بنا بخشيده و همانند لباسي فاخر بر تن يك ساختمان خودنمايي مي‌کنند‌. اين زيبايي چشم نواز باعث مي‌شود كه آن ساختمان با همان نما شناخته و به شهرت برسد، انگار كه هويت يا نام مستعاري براي آن از طريق انتخاب سنگ نما اختصاص یافته است؛ در این مطلب با آگاهي از تنوع سنگ های ساختمانی موجود در ايران كه موجب شده به ايران لقب “بهشت سنگ” داده‌ شود، به بررسی سنگ های مناسب برای استفاده در نمای ساختمان می پردازیم‌.

در خرید سنگ ساختمانی باید به فضای ساختمان که قصد نصب سنگ در آن رادارید توجه کنید. هر سنگی مناسب مکان خاصی است. به‌طور معمول فضاها برای نصب سنگ به سنگ‌های مناسب نمای خارجی، نمای داخلی، کف پله و پاگرد، کف فرش فضاهای داخلی مسکونی، کف فرش فضاهای داخلی تجاری و اداری، کف فرش بام و پیاده‌رو، سرویس بهداشتی، درپوش دیوارهای محوطه، حیاط و جان‌پناه بام و درنهایت سنگ روی کابینت و اپن تقسیم می‌شوند.

سنگ‌ها بهترین کف‌پوش‌های دنیا هستند. از جمله دلایل را می‌توان به تأثیر عواملی چون دوام، رنگ طبیعی، مقاومت در برابر ضربه اجسام نوک‌تیز، ساب و جلا پذیری مجدد، زیبا و شکیل شدن فضای داخل، نگهداری خوب گرما در سیستم‌های گرمایش از کف دانست.بهترین گزینه برای این مورد مرمر است.

هر سنگی مناسب برای استفاده در شرایط و مکان خاصی است و برای کاربردهای مختلف باید از نوع متناسب با آن استفاده کرد. سنگ‌ نما باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV خورشید داشته باشد و برای این منظور سنگ های تراورتنگرانیت،چینیو سنداستون از لحاظ فنی به ترتیب بهترین نوع سنگ های نما می باشند و با لحاظ نمودن آیتم های هزینه و در دسترس بودن و سلیقه، می توانید از بین این موارد انتخاب خود را انجام دهید.

   مواردی که در حین نصب سنگ نما باید به آن توجه داشت:

سنگ مناسب با شرایط جوی و آب و هوای منطقه انتخاب شود.

جهت اتصال سنگ نما به سطح پشت کار از روشهای مناسب نظیر اسکوپ کردن یا رول پلاک کردن باید استفاده نمود.

از انطباق نمای کار شده با نقشه های اجرایی اطمینان حاصل کنید.

سفت کاری انجام شده که به عنوان زیر کار سنگ نما می باشد می بایست کاملاً شاقول باشد.

پنجره‌های هم اندازه در طبقات روی هم کاملاً در یک امتداد باشند و در هر طبقه تراز بالا و پایین پنجره‌ها با هم یکی باشند.

در کنج ها و نبش‌ها می بایست سنگ نما به صورت کاملاً  گونیا کار شود.

در لبه بالای تراس‌ها و پنجره‌ها، سنگ‌ نما کار شده باید دارای لبه‌ای به عنوان آبچکان باشد.

در صورتی که نما به روش تر اجرا شود از سیمان تازه و ماسه شسته شده جهت ملات استفاده شود و عیار ملات استفاده شده ۴۰۰ کیلوگرم به ازاء هر متر مکعب باشد.

همچنین در سنگ نما های آهکی باید به تمیز نگهداشتن و عدم ریختن ملات بر روی آن توجه داشت زیرا تمیز کردن آن مشکل است.

نکته بسیار حائز اهمیت در خرید سنگ نما توجه به هم خوانی سبک و نوع طراحی نمای ساختمان با طرح و رنگ سنگ است.

برای اتصال سنگ نما به پشت کار از راهکارهای مناسبی مثل اسکوپ کردن یا رول پلاک کردن استفاده نمایید.

سنگهایی که درطراحی داخلی  و نما ساختمان  بکارمی روند به نامهای سنگ لاشه ، سنگ قواره ، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می باشند که به شرح آنها می پردازیم یک ـ سنگ لاشه : سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان صورتی که از معدن آورده می شود بکارمی رود و کاربرد ان در زیرسازی ها ، پر کردن فاصله بین سنگها و کف سازی خشن محدود می شود دو ـ سنگ قواره : سنگی است که از سنگ لاشه بدست می آید و در کارگاه ساختمانی با کمی تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های معین می گردد از سنگ قواره برای دیوارهای باربر ، جدول . سازی و کف سازی هایی که نیاز به کمی نما سازی دارن استفاده می شود سه ـ سنگ بادبر ( مالون ) : سنگی است که با تیشه کاری کاملا شکل منظمی یافته و بویژه یک طرف آن شکل صاف به خود می گیرد.

ویژگی های سنگ های ساختمانی مورد استفاده درساختمان سازی:

در بررسي خواص عمومي سنگها مواردي مانند مقاومت در برابر كشش ، تحمل فشار ،  نفوذپذيري ، انتشار امواج ، پايداري  را باید درنظر گرفت .

در نظر گرفتن امتداد لايه بندي و سطوح ضعيف در عمليات كه بايد در اين مورد گفت كه سنگها نوعا داراي سطوحي هستند كه در آنها نيروي چسبندگي و اتصال دانه ها نسبت به لايه هاي ديگر كمتر و يا حداقل است . اين موارد مي تواند از اهميت زيادي در بررسي سنگها برخوردار باشد .

در مجموع بايد مقاومت سنگ ساختماني بدون شيار ، رگه ، ترك ، خلل و فرج پوسيدگي و لايه سست باشد و حتي المقدور رنگي يكنواخت داشته باشد. بطور كلي سنگ طبيعي را كه داراي مقاومت كافي در شرايط جوي و رنگ جالبي باشد مي توان در عمليات ساختمان سازی و به صورت . سنگ لاشه ، سنگ قواره ، سنگ باربر ، سنگ پلاك ، سنگ درپوش ، سنگ ستون و حتي به صورت ظروف و وسايل سنگي استفاده نمود.

معایب

– در انواع گرانیتی و صیقلی چسبندگی آن به نما کم است و باید با تمهیدات خاص کار شود.

– وزن زیاد برخی از انواع که باعث افزایش وزن ساختمان می‌شود.

– در صورت انتخاب ناصحیح نوع سنگ در برابر عوامل محیطی آسیب پذیر می‌شود.

مانند نماهای کاپوزیت

اساس مقاومت فشاری سنگ ها:

سنگهایی که مقاومت فشاری آنها بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ مگا پاسکال است را سنگهای سنگین و سنگهایی که مقاومت فشاری آنها از ۴ تا ۲۰۰۰ مگا پاسکال است را سنگهای سبک می‌گویند.محصولات سنگبری معنوی
نماد اعتماد سنگبری معنوی